Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
182* Karan Chauhan Blacktown City Cricket Club 14th GRADE6 1 Blacktown City Cricket Club
99 Tarun Kumar Blacktown Workers Senior Cricket Club 14th GRADE6 1 Clydesdale Farm Cricket Club
90 Jwalit Shah Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club 3RD GRADE6 1 Blacktown Workers Senior Cricket Club
81 Sahib Preet Singh West Eagles Cricket Club 1ST GRADE6 1 Plumpton - Glendenning Cricket Club
79 Santhosh Kumar Rajendran Glenwood Redbacks Cricket Club 10TH GRADE6 1 Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club
76 Hayden Colgate Doonside Cricket Club 1ST GRADE6 1 Blacktown Workers Senior Cricket Club
76 Armaan Singh The Ponds Cricket Club U16 Division Two6 1 Blacktown Workers Junior Cricket Club
76 Parin Gandhi The Ponds Cricket Club U16 Division Two6 1 Blacktown Workers Junior Cricket Club
76 Rajesh Sheoran West Eagles Cricket Club 5TH GRADE6 1 Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club
75* Mitchell Farquharson Rooty Hill RSL Cricket Club 1ST GRADE6 1 Bungarribee County Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
7/34 Gayan Gunapala Galungara Cricket Club 14th GRADE6 1 Glenwood Redbacks Cricket Club
6/27 Mohammed Arakkal West Eagles Cricket Club 5TH GRADE6 1 Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club
5/8 Ajeesh Balakrishnan Rooty Hill RSL Cricket Club 6TH GRADE6 1 Singhal Sports Club
5/11 Pramod Nandiprasad Singhal Sports Club 2ND GRADE6 1 SKLPS Simba Cricket Club
5/13 Saurabh Sikri Blacktown Workers Senior Cricket Club 13th GRADE6 1 Glenwood Redbacks Cricket Club
5/14 Vikas Bhargava The Ponds Cricket Club 15th GRADE6 1 Rooty Hill RSL Cricket Club
5/14 Dhanushka Rupasinghe Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club 7TH GRADE6 1 Doonside Cricket Club
5/15 Chakrapani Orampadu Galungara Cricket Club 9TH GRADE6 1 Schofields Cricket Club
5/16 Karthikeyan Nagarajan Glenwood Redbacks Cricket Club 4TH GRADE6 1 SKLPS Simba Cricket Club
5/20 liam walker Rooty Hill RSL Cricket Club 15th GRADE6 1 The Ponds Cricket Club
5/20 Shivaji Chirumamilla Galungara Cricket Club 6TH GRADE6 1 Singhal Sports Club
5/31 Abdul Latif Rooty Hill RSL Cricket Club 6TH GRADE6 1 Super Sikhs Sports and Cultural
5/35 Aryan Chopra The Ponds Cricket Club 11TH GRADE6 1 The Ponds Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Shivaji Chirumamilla Galungara Cricket Club 6TH GRADE6 1 Singhal Sports Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
31 Prasaanth Venkataraman Galungara Cricket Club 11TH GRADE6 1 Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club
130NAMAN WALIA Blacktown Workers Junior Cricket Club U11 Stage One6 1 Galungara Cricket Club
040SMAYAN THYARLA Clydesdale Farm Cricket Club U10 Saturday Flex Pitch6 1 The Ponds Cricket Club
30 Jack Dhu Clydesdale Farm Cricket Club 14th GRADE6 1 Blacktown Workers Senior Cricket Club
30 Patrick Cuskelly Blacktown Workers Senior Cricket Club 13th GRADE6 1 Glenwood Redbacks Cricket Club
30 Blake Bulpett Bidwill Cricket Club 3RD GRADE6 1 West Eagles Cricket Club
30 Rhys Mangnall Rooty Hill RSL Cricket Club 15th GRADE6 1 The Ponds Cricket Club
201Pushpinder Singh Plumpton - Glendenning Cricket Club U16 Division One6 1 Ropes Crossing Cricket Club
21 Mitchell Longston Rooty Hill RSL Cricket Club 15th GRADE6 1 The Ponds Cricket Club
21 Christopher Biswas Schofields Cricket Club U12 Division Two6 1 Blacktown City Cricket Club
21 Mihir Mendu The Ponds Cricket Club U12 Division Two6 1 Galungara Cricket Club
210Om Darji Blacktown Workers Junior Cricket Club U14 Division Two6 1 Ridgy’s – Kellyville Ridge Cricket Club
210Rutuj Ramteke The Ponds Cricket Club U13 Division Two6 1 Clydesdale Farm Cricket Club
210Prince Patel The Ponds Cricket Club U14 Division One6 1 The Ponds Cricket Club
210Aariz Ashfaq The Ponds Cricket Club U11 Stage One6 1 Rooty Hill RSL Cricket Club
102Gaurav Khosla Blacktown City Cricket Club 14th GRADE6 1 Blacktown City Cricket Club
111Mathew MULFORD Clydesdale Farm Cricket Club 7TH GRADE6 1 Galungara Cricket Club
120Dev K Vyas The Ponds Cricket Club U13 Division Two6 1 Clydesdale Farm Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
5/291 Blacktown City Gold 14th GRADE6 1 Blacktown City Blue
9/222 Kellyville Ridge 3RD GRADE6 1 Blacktown Workers
7/218 Bungarribee CCC 4TH GRADE6 1 Plumpton/Glendenning
8/215 Plumpton/Glendenning 4TH GRADE6 1 Bungarribee CCC
10/214 Blacktown City Blue 14th GRADE6 1 Blacktown City Gold
8/200 Glenwood Redbacks 10TH GRADE6 1 Kellyville Ridge
3/199 Rooty Hill RSL 1ST GRADE6 1 Bungarribee CCC
10/195 West Eagles Cricket Club 1ST GRADE6 1 Plumpton/Glendenning
8/192 Kellyville Ridge 1ST GRADE6 1 Blacktown City
7/191 West Eagles CC 2ND GRADE6 1 Bungarribee CCC

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
137 J Christian - A Patel Blacktown Workers Juniors U16 Division Two6 1 TPCC Green
135 S Ata - JA Rodrigues Plumpton - Glendenning Red U14 Division Two6 1 TPCC Gold
133 V Jangam - A Patel TPCC Gold U14 Division Two6 1 Plumpton - Glendenning Red
132* I Ahmad - M Farquharson Rooty Hill RSL 1ST GRADE6 1 Bungarribee CCC
99 H Colgate - D Duroux Doonside 1ST GRADE6 1 Blacktown Workers Senior
94 B Carruthers - R Sharma Kellyville Ridge Blue U14 Division One6 1 Blacktown City Blue
86 D Kanbi - R Kerai Blacktown City Gold U14 Division Two6 1 Glenwood Redbacks Grey
72 G Singh - D UPPILI Glenwood Redbacks Black U16 Division One6 1 Blacktown City Blue
71* C Jones - ZA Pritchard Doonside Maroon U16 Division Two6 1 Glenwood Redbacks Grey
70* Y Singh - R Singh TPCC Gold U13 Division Two6 1 Kellyville Ridge White